Recenze převodované hlavy Benro GD3WH

Pro každého fotografa, který potřebuje absolutní přesnost při fotografování, je převodovaná hlava nezbytnou součástí výbavy. Fotografové krajin, architektury, ale i makrofotografové ocení, že hlava s převodovkou dokáže precizně vyladit kompozici a přesně komponovat záběr.

Jejich použití je pomalejší než u kulové hlavy, která je rychlá a flexibilní, ale precizní fotografové praktikují pomalejší formu fotografie. A pokud je přesnost to, co potřebujete, pak vám převodovaná hlava svým způsobem může skutečně urychlit pracovní postup.

Představujeme novou stativovou hlavu Benro GD3WH s převodovkou...
Třícestná stativová převodovaná hlava Benro GD3WH jejíž cena je 200 liber, vydrží užitečné zatížení 6 kg a nabízí pohyb hlavy +90/-30 stupňů nahoru i dolů a náklon na šířku.

Na horní straně je rychloupínací destička ve stylu Arca a tři vodováhy v různých polohách, které vám pomohou zajistit vodorovnost fotoaparátu.

rozměry 145 x 139 x 109 mm, průměr základny 52 mm a váží 870 g (1,92 lb).

Pokud jde o ovládací prvky, na horní straně máte k dispozici boční knoflík pro naklápění poháněný převodovkou. Pod ním je knoflík pro otáčení s převodovkou a stupnicí otáčení. A za rohem od otočného knoflíku se nachází přední a zadní otočný knoflík s převodovkou a další stupnice.

Každý knoflík je nastaven v rámci ozubeného kolečka, které umožňuje rychle provést velkou změnu polohy, aniž byste museli procházet všechny stupně.

Kvalita provedení

Benro GD3WH je vyrobena z hořčíkové slitiny a působí jako prémiový výrobek.

Rychloupínací destička má praktický vnější kroužek, který můžete zvednout, abyste ji pevně přitáhli k fotoaparátu, a zaoblený zajišťovací knoflík ji pevně připevňuje k GD3WH.

Všechny knoflíky Benro GD3WH poháněné převodovkou jsou pevné a bezpečně umístěné, takže žádné náhodné otření o knoflíky nebo náraz stativové hlavy nezmění vaši kompozici. Přesto se knoflíky otáčí poměrně snadno, a to i v malých krocích.

Stejně tak jsou odjišťovací kolečka ve svých polohách velmi bezpečná. Několikrát jsem na ně klepal klouby a otíral se o ně rukama a ani se nepohnula.

Když je potřebujete zaaretovat, lehce zatáhněte dopředu a otočte a oni to snadno udělají.

Celkově působí Benro GD3WH jako prémiový výrobek, navržený s velkým důrazem na detail.

Výkon

Benro GD3WH se šroubuje na standardní stativ s montáží 3/8-16 a bezpečně sedí. Použil jsem sadu nohou z uhlíkových vláken řady Benro Mach 3 a celá sestava byla velmi lehká na přenášení. Připevnil jsem ji ke stativovému popruhu batohu na digitální zrcadlovku HEX, který jsem používal, a ukázalo se, že je velmi dobře přenosná.

Připevnění fotoaparátu na rychloupínací destičku bylo rychlé a snadné. Dokázal jsem ji našroubovat palcem a ukazováčkem, aniž bych potřeboval minci nebo klíč. Deska QR má dvojitý zajišťovací systém v podobě protiskluzového šroubu a také zajišťovacího knoflíku, který dotahuje svorku k desce.

Celkově se mi fotoaparát na rychloupínací destičce zdál velmi bezpečný a nikdy jsem neměl pocit, že by mi vyklouzl, ani se mi nestalo, že by váha mého fotoaparátu Nikon D850 a objektivu 24-70 mm vytrhla a vyvrátila Benro GD3WH z ložisek.

Nastavení bočního náklonu

Otáčením knoflíku bočního náklonu ve směru hodinových ručiček jsem mohl postupně posouvat úhel fotoaparátu, přičemž jsem sledoval bublinkovou vodováhu, abych se zastavil, když byl dokonale vyrovnaný. Tato úroveň kontroly byla užitečná zejména při fotografování na nerovném terénu, kde jsem v minulosti mohl rezignovat na vyrovnání záběru ve Photoshopu.

Snadná přesnost a kontrola, kterou Benro GD3WH poskytuje, mě motivovala k tomu, abych věnoval více času správnému nastavení ve fotoaparátu, což je něco, o co bychom měli všichni usilovat.

Nastavení předního a zadního sklonu

Pohyb je naprosto stejný jako u bočního náklonu - ve směru a proti směru hodinových ručiček - a kolečko pro vypnutí se zde velmi hodilo, protože právě u předního a zadního náklonu jsem často chtěl provést rychlé a větší úpravy úhlu záběru.

To se týkalo hlavně makrosnímků, kdy jsem vyčerpal jeden úhel záběru květiny - nějakého místního zvonku - a chtěl jsem zkusit jinou kompozici.

Kolečko měřítka je zde také velmi praktické. Několikrát jsem zkusil záběr, poznamenal si úhel, pak zkusil něco jiného a vrátil se k tomu původnímu úhlu pohledu.

Nastavení panoramatu

Otáčením knoflíku pro nastavení panoramatu ve směru hodinových ručiček jsem mohl v malých krocích měnit boční úhel a odstranit tak nežádoucí prvky z okrajů záběru. To se hodilo zejména u krajin, když jsem chtěl vykázat větve ze sousedního stromu, aby náhodně vstupovaly do boční části mé kompozice.

Celkově jsem byl velmi spokojen s přesností ovládání, kterou Benro GD3WH nabízí, spolu s lehkou konstrukcí, která působí prémiovým dojmem.

Verdikt

Hlava s převodovkou má skutečně jediný úkol: umožnit vám snadno provádět malé, postupné změny kompozice. Model Benro GD3WH však svůj účel posouvá ještě o krok dál a nabízí lehkou konstrukci o hmotnosti pouhých 870 g, kterou můžete snadno nosit na zádech celé hodiny a kilometry.

Úpravy, které vám umožňuje provádět v kompozici, jsou neuvěřitelně přesné a jeho konstrukce udržuje tato nastavení bezpečná, bez možnosti posunu polohy fotoaparátu.

S cenou 200 liber je Benro GD3WH jednou z cenově dostupnějších stativových hlav s převodovkou na trhu a nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a výkonu pro fotografy, kteří potřebují mít naprostou kontrolu nad kompozicí.

Shrnutí

Recenzent: Jeff Meyer
Datum recenze: 2018-04-17
Hodnocená položka: Benro GD3WH stativová hlava s převodovkou
Hodnocení autora: ⭐⭐⭐⭐⭐ (5 hvězdiček)