Panasonic představil novinku Lumix DC-S5

Stojí novinka Panasonic Lumix DC-S5 za to? Jak se zdá máme tu nového video a foto zabijáka v kompaktním těle nabízí opravdu hodně muziky za slušné peníze.

 Panasonic Lumix S5Nové S-ko od Panasoniku je fulframe bezzrcadlovka. Fotoaparát, který je uplně skvělý jak na focení tak na video, dle Panasonicu je optimálně vyvážený fotoaparát na

foto a vieo. Panasonic Lumix DC-S5 má sloty na 2 SD karty, které můžete použít v několika režimech. Dále má interní stabilizaci čipu a umí spojit stabilizaci objektivu a dosáhnout tak 6,5 EV účinku stabilizace v 5ti osách (DIS, Dual Image Stabilisation). Fotoaparát můžete doplnit bateriovým gripem (DMW-BGS5). Překvapí vás svojí kompaktností oproti předchozí verzi DC-S1. Co zůstalo proti veri Lumix S1 je výklopný dotykový displej. Kontrastní ostření je vylepšené, především znatelně rychlejší se zlepšeným výkonem sledování objektů s převratným algoritmem rozpoznávání těla, hlavy, obličeje a očí nejen lidí ale i zvířat.

Video podporuje 4K a 6K, což je úctyhodných 18 megapixelů. 4K umožňuje snímkování 60 fps, proti tomu 6K jen 30, s čímž žádný slušný slow motion neuděláte, ale to už je pravda pekelný datový tok. Fotoaparát rozhodně ohromí s expoziční pružností 14 EV a již předinstalovanými funkcemi V-Log a V-Gamut.

Lumix S5 je při zmíněné kompaktnosti o 30% lehčí než předchůdce S1. Tělo má jak je v této třídě obvyklé, z horčíkové slitiny, která zaručuje při nízké hmotnosti tuhost a odolnost těla při extrémním zatížení. Fotoaparát je odolný proti prachu a dešti.

Panasonic Lumix S5 používá bajonetový systém L, který se poměrně rychle rozrůstá. Objektivy naleznete i od výrobců třetích stran jako je TTArtisan, Laowa a nebo Sigma. I když označení třetí strany pro Sigmu není tak přesné, když vyvíjí vlastní systém na bajonetu L.

Z příslušenství Panasonic Lumix S5 používá bateriový grip DMW-BGS5, baterii DMW-BLK22, nabíječku baterií DMW-BTC15, redukci pro trvalé síťové napájení DMW-DCC17 a k němu napájecí síťový adaptér DMW-AC10. Kompatibilita s blesky zůstala zachována se systémem MFT, tedy použijete značkové DMW-FL580L, FL360L, FL200L, tak i všechny blesky třetích stran Nissin, Hähnel, Metz.

Fotoaparát bude v první vlně prodáván jako samostatné tělo za 52.990 Kč nebo setu Panasonic Lumix DC-S5 s objektivem 20-60mm za 59.990Kč.

Fotoaparát se jako první objevil u prémiového prodejce Oehling, který je českým autorizovaným dealerem a tam si také Panasonic Lumix S5 zakoupíte.